OBCHODY 100-LECIA ISTNIENIA AKS-U!!!

• autor: niwczanin, 2017-06-20 15:14

Na ten dzień mieszkańcy południowej dzielnicy Sosnowca czekali od lat. AKS Górnik Niwka świętował 100. urodziny.W sobotę, 17 czerwca, odbyły się obchody stulecia działalności Amatorskiego Klubu Sportowego Niwka Sosnowiec. Podczas uroczystości odczytano list od prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka, który gratulował jubileuszu i podkreślił, że pamięta niwczan z gry w drugiej lidze.Jubileusz AKS-u zgromadził wielu byłych zawodników, trenerów i działaczy sosnowieckiego klubu. Nie zabrakło również nagród i odznaczeń.

nowa-galeria-6628713.jpg nowa-galeria-6628756.jpg nowa-galeria-6628757.jpg

Srebrne Odznaki Honorowe PZPN trafiły do Tadeusza Grędy i Kazimierza Rejdaka, zaś Brązowe – do Arkadiusza Chęcińskiego, Jana Czerniaka, Genowefy Kloc, Wiesława Micudy i Zbigniewa Mikołajowa. Złote Odznaki Honorowe ŚlZPN otrzymali Robert Chudy, Marek Hepo, Sławomir Knap, Roman Kuta, Tadeusz Laszkiewicz, Jacek Nawrot, Marek Pietrzak, Jarosław Skrzypek i Dariusz Wrona, z kolei Srebrne – Paweł Chudy, Marek Hamerlik, Arkadiusz Hepo, Marek Jędrszczyk, Arkadiusz Kloc, Tomasz Knap, Roman Kubiś, Marek Rajmund, Adam Rodzik, Waldemar Siwiński, Tomasz Wrocławek, Andrzej Wrona, Jacek Zabagło, Marcin Zapała i Zbigniew Zaporowski.

Na obchodach stulecia niweckiego klubu był także Józef Grząba, prezes Podokręgu Sosnowiec Śląskiego Związku Piłki Nożnej, dla którego AKS to bardzo ważny klub.

AKS Niwka powstał w 1917 roku we wsi Niwka. Początkowo nosił nazwę Niweczanka, którą w 1932 zmieniono na Amatorski Klub Sportowy Niwka. W okresie II wojny światowej zespół brał udział w rozgrywkach o tytuł mistrza Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1971–1976 i ponownie w sezonie 1984/1985 występował w II lidze. Klub był wówczas sponsorowany przez kopalnię węgla kamiennego Niwka-Modrzejów oraz Wytwórnię Maszyn Górniczych. W 1985 roku przegrał w 1/16 finału z późniejszym zdobywcą Pucharu Polski GKS-em Katowice. W 2001 roku klub zmienił swoją nazwę na AKS Niwka Sosnowiec i teraz wrócił do poprzedniej.